Dört işlem ile ilgili interaktif uygulamalar (sayfa 1)

1) Toplamaya giriş

Bu uygulama ile toplama işlemi bloklar 10 luk, 100 lük bloklar kullanılarak kavramsal olarak verilebilir. “create a problem” menüsü kullanılarak kendi istediğimiz şekilde blokarı sürükle bırak yöntemiyle problem oluşturabilir, gruplamalar yapabiliriz. Örneğin 10 tane birlik olunca, bunların tümünü seçip 10 luk grup hanesine geçirebiliyoruz. “next problem” menüsü ise makine tarafından bize verilen sayıları toplamak için kullanılıyor. Çıkarma için tıklayınız.

Seviye: İlköğretim 1-5.sınıf

2) Sayı doğrusunda toplama-çıkarma işlemi

Bu uygulama ile sayı doğrusunda toplama ve çıkarma işlemi yapılabilir. Sayı doğrusunda her hangi bir nokta işaretlenerek kurbağayı yerleştiriyoruz ve kurbağayı kaçar birim hareket ettireceksek o sayıyı kutunun içine yazıyoruz.

Seviye: İlköğretim  Anaokulu-1.sınıf sınıf

3) Çarpma

Bu uygulama ile iki sayıyı çarpmanın ne demek olduğu boncuklarla gösterilebilir. Sayıların üstü tıklanarak çarpma işlemi farklı sayılarla yapılabilir. “Show me” butonu tıklandığında çarpma işlemi sayı doğrusunda ( fare ile çizilerek) gösterilebilir.

Seviye: İlköğretim 2-3.sınıf                            Kaynak: http://tre.ngfl.gov.uk

4) Bir sayıyı 10’un kuvvetleri ile çarpma ve bölme

Bu uygulama, verilen bir sayıyı 10’un kuvvetleri ile çarparken veya bölerken sayıda nasıl bir değişim olduğunu göstermek için kullanılabilir.

Seviye: İlköğretim 4-6.sınıf                             Kaynak: http://www.standards.dfes.gov.uk/

Sayfa       1  2  3  4  5

indir

indir

Tasarım ve WEB yayın: Hakan  Manka,  © 2009-2012